Soma FM: rádio pre všetky citlivé duše

Poznáte, čo hovoria zlé jazyky: kto by už dnes počúval rádio? Radio Mikymauz má jednoduchú odpoveď: každý, kto chce prísť pomerne nečinne k dobrej hudbe, samozrejme za predpokladu, že natrafí na rádio, ktoré mu má čo ponúknuť. Svet vysokorýchlostného internetu dnes umožňuje mnohým starým typom médií plnú, ba dokonca niekoľkonásobne väčšiu realizáciu na sieti, a tak logicky našťastie stále existujú aj internetové rádiá. Od klasickej lokálnej stanice, ktorá sa vďaka internetovému presahu môže dostať do oveľa väčšej pozornosti poslucháčov a zbaviť sa zastaraného FM šumu až po špecializované chuťovky, žijúce si na sieti svojským životom. Soma FM (www.somafm.com) je jeden z dôležitých míľnikov, ktorý stále pretrváva.

Sú to už roky, čo sa nezávislá online stanica zo San Francisca objavila v podobe prvých tematických streamov v online priestore, no niekoľko vecí sa odvtedy podnes nezmenilo. Jednou z nich je skutočnosť, že Soma FM vie a chce prinášať len kvalitu, preto nežije z reklamy, ale príspevkov svojich verných poslucháčov. Preto už na hlavnej stránke často významnú pozíciu zastáva výzva na podporu s čiastkou, koľko dolárov treba vyzbierať, aby rádio mohlo zaplatiť svoje záväzky a ostať v éteri. Takže nie sme jediní, ktorí sa snažia robiť niečo kvalitné a žobrú na to peniaze od priaznivcov, hoci porovnávať sa s takými nezávislými online hudobnými klasikmi, ako sú práve páni a dámy zo Soma FM, by bolo predsa len trúfalé. Dodajme, že finančná podpora pre Soma FM má dnes podobu nielen čistého príspevku poslaného na jej účet, ale aj možnosti kúpiť si originálny darčekový predmet, ako napríklad hrnček či tričko, často masívne predražený oproti obyčajnému hrnčeku či tričku, ale za to s výrazným a jedinečným logom. Hrdí fanúšikovia hlásiaci sa k svojej značke tak radi urobia a rádio môže ďalej napĺňať svoju misiu.

A to je to najhlavnejšie: v súčasnosti má Soma FM vyše tridsiatky unikátnych streamov, teda svojbytných staníc, úzko zacielených na konkrétneho poslucháča. Bolo zaujímavé sledovať, ako časom pribúdali a o aký netradičný žáner sa toto rádio už nejedenkrát rozšírilo. Medzi klasiky na Soma FM dnes patria stanice ako Groove Salad (ambient a downtempo), Beat Blender (chill-out) či cliq-hop IDM. Klasikou je aj vianočný stream, ktorý sa objavuje vždy v decembri, s názvom X-Mas In Frisco s neopočúvanými vianočnými songmi.

soma un80

Medzi novšie stanice, ktoré sa už tiež na Soma FM stihli ustáliť, patrí obligátny kanál Indie Pop Rocks, ktorého posun viac k indie-elektronike reflektuje stanica Poptron, či ráznejšie garážové Bagel Radio, ktoré je ako jedno z mála rádií na Soma FM aj moderované (toto vybočenie zo zavedených somáckych šľapají má dve strany, na jednej je fajn počuť oddané moderovanie človeka bytostne spätého so svojou obľúbenou scénou, na strane druhej však jednou zo vzácností Soma FM je práve čisto hudobná prezentácia bez rušivých vstupov). Bagel sa však vymyká zo štandardu aj tým, že spočiatku bolo tiež zväčša nemoderované, len v piatok cez deň bola celodenná piatková show, ktorá dnes zasahuje do celotýždňového vysielania.

Perličkami v oblasti novších streamov na Soma FM sú stanice ako Seven Inch Soul (fantastické soulové pecky z originálnych vinylov v digitálnej podobe), Secret Agent (soundtrack pre všetkých špiónov a špiónky a tajných agentov od výmyslu sveta), Covers hrajúci čisto covery vecí, ktoré poznáte, vo verziách, ktoré nepoznáte, a naša obľúbená stanica Underground 80s, v ktorej sa stretávajú komerčne úspešné úlety z osemdesiatok, postpunkové legendy s vecami, ktoré upadli do zabudnutia a pre odrastených fanúšikov majú stále obrovskú cenu a kde si podávajú kľučku interpreti ako Dead Or Alive, Raf či Joy Division.

Sedemdesiatky, ktoré sú podľa tvorcov Yacht friendly, prináša program Left Coast 70s, len tomu dávame ešte trochu času na doplnenie zásob, keďže bez Joni Mitchell a Ala Stewarta sa nezaobíde a zakaždým to už nebaví, a tak logicky prepnete inam. Príjemnou novinkou vo vysielaní je tiež stanica South by Soma, ktorá hrá výlučne interpretov z festivalu South by Southwest.

Každá zo staníc má aspoň jedného patróna, dídžeja, ktorý sa danej hudobnej odnoži venuje poctivo a napĺňa ju obsahom. Žiadna random samohrajka ako niektoré iné stanice. Samozrejmosťou je možnosť rozhodnúť sa, či vám stačí obyčajný vyskakujúci player, cez ktorý vybraný kanál počúvate, alebo si ho jednoducho importujete do svojho preferovaného prehrávača a v kvalitnom digitálnom formáte s funkčným linkom, ktorý sa nemení každý deň a nenúti vás stále ho sťahovať nanovo, počúvate denne tak, ako je vám to najpohodlnejšie. Ďalšou samozrejmosťou je minipokec o každej stanici, archív odohraných vecí i prierez kapelami a interpretmi, ktorí sa v jej vysielaní objavujú najviac.

soma fooStále platí, že ak ide o vyhľadávanie novej hudby na nete, môžete sa rozhodnúť, či sa spoliehať iba sami na seba a nájsť si niečo napríklad skrz recenziu, ktorá vás zaujme, vypočuť na dostupných streamovačoch či klasickom Youtube, no ak chcete viac, vždy sa dá spoľahnúť na rádio, ktoré ponúka kvalitu. V online svete je Soma FM zaručenou voľbou, ktorá nesklame, poteší, zaujme a aj prekvapí. Z viac než tridsiatky staníc máte čo počúvať, pretože všetky v rámci nezávislej muziky ponúkajú kvalitný obsah, ktorý neunaví ani neunudí. Od nezávislého folku vo Folk Forward môžete prejsť k indie a potom až k namakanému soulu a skončiť pri niektorej z atmosférických staníc, akými sú napríklad Mission Control oslavujúca NASA a vesmírnych cestovateľov, technickejší typ citlivej duše zasa iste zaujme soundtrack k hackovaniu DEF CON Radio a rádio myslí aj na nezávislých redneckáčov, ktorým je venovaná stanica Boot Liquor.

Soma FM loves you je slogan, ktorý sa s rádiom Soma FM spája už dlho. Ak ste ho ešte nespoznali, môžete to napraviť. Dá sa pri tom pracovať i snívať, je to sexy a aj keď je to oldschool ako rádio samo osebe, má to svoje neodškriepiteľné čaro.

cropped-rm_logo.pngMatej Lauko

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s