Imagine Dragons: svieža všehochuť žánrov so súčasným zvukom

Inšpiráciu zbierali všade možne – od Arcade Fire po Nirvanu, od Harryho Nilssona znejúceho v Polnočnom kovbojovi po Coldplay. Kapela Imagine Dragons z Las Vegas aktuálne prichádza s treťou štúdiovkou nazvanou Evolve, ktorá obsahuje niekoľko skvelých pesničiek.

Zrod skupiny sa datuje do roku 2008, ako to už býva na jednej z univerzít, konkrétne na Brigham Young University. Základ tvoril spevák Dan Reynolds a bubeník Andrew Tolman, ktorý už dnes v kapele síce nepôsobí, ale práve on pomohol Danovi nájsť ďalších hudobníkov ochotných sformovať kapelu. Spoločná tvorba vyústila do prvých épečiek, následne aj vďaka priaznivým okolnostiam, ako napríklad koncertný záskok za chorého speváka kapely Train, ktorý umožnil začínajúcim Imagine Dragons ukázať sa pred viac než 20-tisícovým publikom, prišla popularita. Potom to už išlo takmer samo a v roku 2012 vydala kapela svoj debutový album Night Visions s hitom Radioactive. Kapela okrem mnohých zápisov v hudobných anketách získala aj cenu Grammy za najlepšie rockové vystúpenie za rok 2014 s piesňou Radioactive. Do konca ďalšieho roka sa z debutovej platne predalo len v Spojených štátoch viac než 10 miliónov kópií.

Začiatkom roka 2015 sa Imagine Dragons predstavili s druhým albumom Smoke + Mirrors, na ktorom sa v porovnaní s prvotinou zvukovo odlíšili, možno akoby si na tú najvyšperkovanejšiu podobu svojich piesní museli ešte chvíľu počkať. Zároveň si však od čias zo začiatku kariéry mohli dopriať luxus a pohodu vlastného nahrávacieho štúdia v domácom Las Vegas a ako hovorí spevák, väčšina textov vznikla v hotelovej izbe o štvrtej nadránom s búchajúcimi susedmi odvedľa, ktorí až tak neoceňovali, že majú v susedstve rockovú kapelu. Druhý album bol akýmsi prechodom od vydareného debutu k tomu, čo prišlo teraz.

S platňou Evolve sa Imagine Dragons predstavujú v plnej kráse ako kapela, ktorej je blízky aktuálny trendy zvuk namiešaný z hudobnej všehochute: základom je moderný a melodický indie rock a to, čomu hudobní kritici v súvislosti s touto kapelou začali hovoriť arena rock. Pesničky sú pekne poskladané: od prvej albumovej skladby I Don’t Know Why cez ďalšie dve sa Imagine Dragons ukazujú najskôr ako nápadití kombinátori spomínaných žánrov s prvkami elektroniky až synth-popu, ale aj súčasne znejúceho hip-hopu (Whatever It Takes a Believer). Aj keď nadšenie z úvodných trackov postupne trochu opadne, na albume stále svieti schopnosť vymyslieť dobrú skladbu nakombinovaním toho najlepšieho z inšpirácií a posunúť to celé do hitovky so súčasnými atribútmi.

Kým úvod albumu zaujme predovšetkým spojením indie rocku s hip-hopom a celkovou melodickosťou, v skladbách Walking The Wire a Rise Up dominuje štadiónový pátos, možno trochu v snahe nadviazať na úspech prvého hitu Radioactive, a v I’ll Make It Up To You zasa počuť odkaz na Coldplay, nielen v podobe melancholického spevu, ale aj celkovej atmosféry.

Skoro na sklonku počúvania sa dostaneme k druhému singlu Thunder, ktorý je síce trochu prečačkanou ukážkou aktuálnej tvorby, ale pokiaľ si jednotlivé jeho časti „rozmeníte“, dostanete zástupcu toho, čo možno čakať od nových pesničiek. Za lepšiu bernú mincu nového albumu sa dá predsa len považovať pilotný singel Believer. Záverečná Dancing In The Dark sa nesie v pomalom tempe a môže pôsobiť ako nudná bodka za novinkou, a tak sa netreba báť ju skipnúť a vrátiť sa k výbornému úvodu.

Či mal spevák Dan Raynolds pravdu, že na Evolve prichádzajú Imagine Dragons so zvukovou evolúciou, alebo mal len veľké oči, si odpovedzte sami v prípade, že dáte novinke šancu. Pri jej počúvaní však aj napriek vate, ktorej sa na platni nevyhnete, dominujú súčasne znejúce hity, ktoré síce časom môžu vyprchať, ale v sparnom lete môžu aspoň schladiť a osviežiť.

cropped-rm_logo.pngMatej Lauko

Imagine Dragons: Evolve (Interscope 2017)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s