Tajomné elektro do tanca i na snívanie od Bulp

V súvislosti s rodiacim sa Radiom Mikymauz a dátumom jeho štartu sa v prvých albumových recenziách obzrieme aj za nahrávkami, ktoré vznikli nedávno, no nie sú úplne najaktuálnejšie, napriek tomu stoja za pozornosť tak výrazne, že ich tu musíme mať. Táto albumová prvotina talentovaného Sama Štefanca a jeho sestry Jany je z apríla tohto roka. Debutový album Yrsa, pomenovaný podľa islandského ženského mena, je vyústením prvých úspechov mladej dvojice hudobníkov z Trenčína.

Študent zvukovej skladby na VŠMU, producent a občasný DJ Samo Štefanec na seba upozornil najskôr remixom skladby Some Ground od Autumnista v roku 2013, sám za seba debutoval skvelým singlom Far Light, ktorý zasa predznamenal úspešné 5-skladbové EP Endian. Samova sestra Jana je dnes už súčasťou dua, prispieva textovo aj vokálne. Podmanivá tajuplná elektronika, miestami do skoku, inokedy na snívanie, je Samovým dielom. Dvojica Bulp sa v nedávnej minulosti stala Objavom roka v ankete Radia_FM Radiohead_Awards za rok 2015, čím vykročila k debutovému albumu, na ktorom nesklamala veľké očakávania fanúšikov. Medzi významné festivaly, kde sa už Bulp objavili, patrí Pohoda, Grape, United Islands of Prague či Liverpool Sound City Festival.

Bulp_by_Simona_Vra.jpeg

Album Yrsa vznikal vo vlastnom štúdiu v domácom Trenčíne, textovo sa venuje ľudským vzťahom, láske a sebareflexii. Pokiaľ ide o prizvaných zúčastnených, súrodenecká dvojica si vystačila takmer sama, jediným hosťom je Mates Homola (Nylon Union, Autumnist), ktorý nahral trúbku do skladby Left Behind. Tá predstavuje temnejšiu tvár projektu Bulp, mnohovrstvovú hmlovitú elektroniku, ktorej trúbka dodáva atmosféru chill-outového baru, kde sa pri tónoch tejto skladby radi na okamih zvalíte do pohodlného kresla a zavriete oči.

Tanečnú polohu Bulp počuť napríklad v skladbe Yours, ktorá zasa vyzýva vstať z pohodlného kresla a začať sa hýbať do rytmu, aj keď oči môžu ostať stále zatvorené. Je to príjemné spojenie elektronického tanečného zvuku, ktorý stále necháva priestor snívať si pod vlastnou taktovkou. V songu Hollow sa Bulp predstavujú s tvrdšími beatmi, singel On The Run, ktorý debutový album uviedol do života aj v podobe pútavého klipu, vypovedá o každom z nás. Ako povedali tvorcovia, je o tom, „že každý človek túži v živote niečo znamenať a prekonať sám seba, aj keď mu v ceste stoja prekážky“. Zvoliť práve túto pesničku ako úvodný singel bola dobrá voľba, pretože vystihuje podstatu nových nahrávok: melancholické a jemné pesničky, ktoré však vedia udrieť.

„Chcel som vytvoriť skladbu, ktorá má väčší príbeh ako doterajšie pesničky. Preto sa začína zasnene a po zvrate, v závere tracku, sa kompozícia mení na dynamický a tvrdší celok,” povedal pre vydavateľstvo Deadred autor o úvodnom singli.

Prípad pesničky, ktorá spočiatku hladí, ale vie aj svojsky udrieť, je inštrumentálka Bluma. Absencia vokálu neuberá na pútavosti a zo skladby je klubová záležitosť s dobre vypointovanou gradáciou, ktorá patrí k najpútavejším trackom na albume. Aj titulná skladba Yrsa je inštrumentálna a púta predovšetkým pestrofarebnými odtieňmi vznikajúcimi z mašiniek – elektronická hudba s melodickým srdcom, ako vravia sami autori.

Ozvláštnením už tak rozmanitej elektroniky je použitie nástrojov, ktoré predtým v projekte Bulp neboli, ako napríklad klavír či japonská harfa. Dvojici z Trenčína sa s debutovým albumom podarilo potvrdiť nádeje predznamenané prvotnými úspechmi. Pre label, ktorý u nás vydáva aj inú pozoruhodnú elektroniku, je vítaným spestrením katalógu, čo vo väčšom rozmere stopercentne platí aj pre slovenskú scénu. Podobne nápaditej a kvalitnej mladej muziky nech je čo najviac!

cropped-rm_logo.pngMatej Lauko

(foto: Simona Vráblová)

Bulp: Yrsa (Deadred Records / Starcastic Records / Wegart 2017)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s