Talent Shawn

Kanadský spevák Shawn Mendes má už vo svojich sladkých devätnástich rokoch na konte celosvetové úspechy a veru v žiadnom dobrom rádiu sa jeho pesničkám nevyhnete. A Radio Mikymauz je dobré rádio. 🙂

Shawn Peter Raul Mendes dostal prvú gitaru v štrnástich (hrať na nej sa naučil sám cez videá na YouTube), zmluvu s veľkým labelom podpísal v pätnástich a #1 album vydal v šestnástich. Dnes je z neho popstar, jeho vzormi sú pesničkári John Mayer a Ed Sheeran (keď videl niekoľko Shawnových videí, priletel za ním do LA na večeru) a ikony Justin Timberlake či Bruno Mars. Spolupracovať by v budúcnosti chcel napríklad s raperom Eminemom.

Ak by vám napadlo ho razom zavrhnúť ako komerčáka nehodného pozornosti, urobili by ste chybu. Je to pesničkársky talent číslo jeden, okrem samozrejmosti, že si píše vlastné songy, hrá aj na klavíri.

Kariéru odštartoval skromne využijúc novodobé možnosti: DIY štýlom, keď do aplikácie Vine posielal covery obľúbených pesničiek. Podľa vlastných slov to nerobil pre slávu, ale pre zábavu. Zakrátko sa dostal do pozornosti vydavateľstva Island Records, na ktorom mu v roku 2015 vyšiel debutový album Handwritten. Debut obsahoval veľký hit Stitches, no kritici boli vzhľadom na Shawnov vek čiastočne skeptickí, aj keď niektorí ho už vtedy prirovnávali k pesničkárom typu Eda Sheerana. Iným už vtedy v recenziách a následných predpovediach budúcej kariéry neunikol jeho šarm a sexappeal.

Aktuálnou platňou je Illuminate, ktorá z dobre znejúceho rádiového popu občas odbočí do komornejšie znejúceho blues (hneď v úvodnej skladbe Ruin). Skladba Tree Empty Words je pekná folková vec, vhodná k táborovej romantike, Don’t Be A Fool sa oblúkom opäť vráti k bluesovej nálade a Shawn by sa takto určite nestratil v zafajčenom bare. V týchto polohách si Shawnove pesničky vychutnáte, ak im venujete patričnú pozornosť, pretože nejde o „prísluchové“ pesničky bez obsahu. Niekto má na to robiť len komerčné veci pod taktovkou producentov a pri pokuse o autorskú výpoveď zlyháva. To, našťastie, nie je Shawnov prípad. Aj v ďalších nesinglovkách ide o výpovede mladého človeka, miestami pomalšie a intímne (Like This, záverečná klavírna óda Understand), inokedy posunuté do rozmeru potenciálnych komerčných hitoviek (No Promises, Patience, Honest). Tieto skladby, ak im dáte šancu, vás možno presvedčia o autorových kvalitách aj mimo klasického stredného prúdu.

Nás však veľmi baví aj dobrý pop a na rádiové hity, ktoré rotujú v éteri znova a znova, a pritom neunavia, je album bohatý. Prvý singel z albumu (Treat You Better) je nadupaná hitovka o vážnom probléme, akým je násilie vo vzťahu. Po druhom singli – romantickej popovej balade Mercy – prišiel aktuálny celosvetový hit There’s Nothing Holding Me Back. Geniálna hitovka, ktorej nič nechýba, na pochopenie stačí jedno vypočutie. Budete sa k nej však radi vracať. Dobrá gradácia, sexy text – a je na svete hit, do bodky vystihujúci škatuľku dobrý pop.

„Urobil som pesničky o sexe, keď som mal 18, čo je v poriadku. Neurobil by som ich, keby som mal 16 alebo 17. Keď budem mať 21, urobím song o pití, viete, čo tým myslím?“ povedal Shawn pre New York Times a zároveň priznal, že v takom mladom veku, keď začal s tvorbou vlastných songov, sa ich témy a to, čo nimi chcel vypovedať, menilo určite častejšie ako po dosiahnutí plnoletosti. Novinári v NY Times si tiež všimli, že jeho pesničkárske nadanie, zastúpené na novej platni, imponuje nielen tínedžerom, pre ktorých je idolom, ale aj odrastenejším poslucháčom konzervatívnejších rádií. Skrátka, talent.

Shawn je už v takom mladom veku držiteľom niekoľkých ocenení, má napríklad štyri sošky iHeartRadio Much Music Video Awards a dve ceny MTV Europe Music Awards. Na prenose vysielanom naživo na MTV sa predstavil s niekoľkými pesničkami a bolo jasné, že spievať pred veľkým publikom mu problém nerobí. Hviezda násťročných s nepopierateľným skladateľským aj interpretačným nadaním, nielen dobrý spevák a sympaťák… Nie každý má na Last.fm také fotky ako práve Shawn (podľa vlastných slov sa cvičeniu venuje každý deň aspoň raz.) 🙂

Inak, spomínaná MTV Shawna často dáva do kategórie s Justinom Bieberom, vo vysielaní sa objavujú bloky nazvané Shawn vs. Biebs s klipmi oboch menovaných. Za nás je voľba jednoznačná. Okrem hudby (aktuálne prebieha koncertné turné Illuminate) sa Shawn venuje aj filantropii, ešte pred veľkou slávou sa stal tvárou kampane pre mladých s nízkym sebavedomím, trpiacich sebapoškodzovaním.

Od čias Justina Biebera je Shawn najmladší hudobník, ktorý má na konte #1 album, a jeho prvé épečko dosiahlo na iTunes priečku s číslom 1 presne za 37 minút. Pred rokom ho časopis Forbes zaradil do tridsiatky hudobníkov, ktorí ešte nemajú tridsať rokov. V osemnástich rokoch si dal urobiť prvé tetovanie a plánuje v tom pokračovať, je veľkým fanúšikom seriálu Lost a neznáša lienky.

cropped-rm_logo.pngMatej Lauko

 

 

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s