Fenomén: hudobná televízia

Začiatok fenoménu hudobných televízií sa datuje do raných osemdesiatych – prvá hudobná televízia MTV vznikla 1. augusta 1981. Vyvolení diváci, ktorí mohli MTV sledovať, boli spočiatku len abonenti káblovky v New Jersey. Tí si mohli pozrieť vôbec prvé videoklipy, púšťané z videokazety – prvými boli Buggles s hitovkou Video Killed the Radio Star, nasledovala Pat Benatar s pesničkou You Better Run. Generácia, pre ktorú píšeme Radio Mikymauz, teda dnešní 30+, si môžu pravú a prvú MTV pamätať z analógových satelitov, na ktorých sme v deväťdesiatych rokoch ladili zahraničné stanice, podobne ako Bohumil Stejskal v Chytilovej Dědictví.

MTV, prvý z hudobných fenoménov

MTV-Logo.svg

Za vyše tridsať rokov od začiatku sa MTV zmenila na nepoznanAie, už to nie je hudobná stanica, keď vo vysielaní dominujú reality šou pre mladých. V snahe vytvoriť platformu pre viacero skupín televíznych divákov vysiela dnes MTV jednak svoju európsku verziu hlavnej stanice, ale aj špecializované digitálne stanice ako MTV Dance, MTV Live HD či MTV Rocks. Aj tu však treba kriticky konštatovať, že sú to stanice už na inom leveli ako pred pár rokmi. MTV Rocks bola, napríklad, vtedy ešte len na platenom satelite, MTV 2, čo bola skvelá britská hudobná stanica. Na satelite je viacero britských hudobných staníc, platených i neplatených, na MTV 2 však vysielal originálny a svojrázny Zane Lowe (známy tiež ako rádiový DJ z rádia BBC). Jeho šou Gonzo bola každý týždeň prísunom zábavy – keď kapely natlačil na hnedý gauč a robil s nimi rozhovory, ktoré vyústili do hrania obskúrnych súťaží, napríklad degustáciou syrov… 🙂 Keďže mekka gitaroviek je stále v Británii, v Gonzovi boli všetky kapely, niektorí by mohli namietať, že rýchlokvasené, podobné jedna druhej a pod. Taktiež na MTV 2 bola hitparáda magazínu NME, návštevy festivalov alebo program, kde si dali zahrať kapely ich obľúbené pesničky (Takeover). MTV Rocks, na ktorú sa MTV 2 zmenila je veľmi chabým nástupcom dobrej hudobnej televízie.

Na záver odseku o MTV treba ešte spomenúť odnože ako VH 1 a VH 1 Classic, ktoré ponúkajú staršie pesničky a tiež patria pod rovnakú značku.

Viva Zwei, nezávislá divočina pre náročných

vivazwei-278x278

Vo výpočte hudobných televízií dôležitých pre našu generáciu nemôžeme zabudnúť na nemeckú kultovku Viva Zwei. V éteri žila osem rokov a hoci pôvodný koncept bol iný, pre veľkú časť divákov znamenala otvorenú bránu k nezávislej a nekomerčnej muzike. Pamätáte si relácie ako The Flow (od 12. do 16. hodiny) – prúd starších aj novších klipov, Downtempo s Ill-Young Kimom, bláznivý Fast Forward s Charlotte Grace Roche, živé koncerty v Overdrive alebo Kamikaze s Markusom Kafkom? Alebo to bol Niels Ruff? Žiaľ, pamäť už trochu zlyháva, predsa len, sú to už roky, čo sme boli mladí. Každopádne Viva 2 bola odvážna a správne drzá, ponúkala priestor (aj) neopočúvaným a neobjaveným kapelám.

Z hudobných staníc vysielajúcich v nemčine, dostupných na satelite, ešte spomeňme niekdajší Onyx či stále vysielajúce Deluxe Music a GoTV.

 

Slovenské pokusy o hudobnú televíziu

Aj v našich končinách boli viac či menej úspešné pokusy o hudobnú televíziu. Keďže ani jeden neprežil, boli logicky skôr neúspešné, no určite si aspoň na niektoré z nich spomeniete (ak ste disponovaný spomínanou vekovou hranicou). CITY TV – Bratislavská televízia, áno, taká kedysi bola, vlastnil ju Ľubo Belák a jej dominantou boli pesničky a hudobné vysielanie. To sa začínalo denne o 17. a končilo o 23.00. Tomáš Karpel, Pyco, Baša Vallová, Ľuboš (???), Lucia (???), Viktor Václav… – zopár mien, ktoré sa ešte nevytratili z pamäte. Podobne ako v prípade iných médií televízia bojovala s nedostatkom peňazí a nakoniec ani nepožiadala o predĺženie licencie, takže jej ju vtedajšia Rada pre rozhlasové a televízne vysielanie (dnes Rada pre vysielanie a retransmisiu) odobrala a televízia sa nadobro odmlčala.

Iným domácim pokusom bolo poldňové hudobné vysielanie na TV Luna. Spočiatku sa objavilo nečakane ráno a trvalo celé dopoludnie, bolo to cez prázdniny, teda niečo ako vysielanie pre prázdninujúcu mlaď, kým sa ráno a doobeda poprebúdza. Po prázdninách poldňové vysielanie pokračovalo, ale presunulo sa na poobedie, pričom doobeda išli reprízy zo včera. TV Luna sa tak stala takmer hudobnou televíziou, šéfom hudobného programu bol Martin Sarvaš a vystriedali sa tam moderátori ako Marek Ružička, Andrej Bičan, Katarína Žitniaková či dnes redaktor serveru Radia.sk Bohuš Mäsiarčik atď. Autor tohto článku tam v začiatkoch vysielania vyhral žltý dáždnik a šálku Pirrelli, keď sa Andrej pýtal, akú má toto vysielanie e-mailovú adresu, že to treba poslať na e-mailovú adresu. Potom ma kontaktovali, že si mám prísť pre výhru k nim na Nevädzovú. Toast, 3x3xS, Music Report, Music Mania… – to boli názvy niektorých relácií, neskôr televízia už iba živorila a reprízy hudobných relácií pohltili veľkú časť vysielania, až kým TV Luna definitívne nevydýchla a neodišla nadobro.

Z iných slovenských pokusov ešte stručne spomeňme MusicBox – televízia, kde sa dali za spoplatnené SMS navoliť klipy podľa želania. Televíziu vlastnili manželia Děkanovskí, pre ktorých bola prostriedkom, aby mohli v „odpojovaných“ časoch v Košiciach vysielať regionálne spravodajstvo TV Naša, keďže pôvodný kanál – TV Global – predali TV JOJ. MusicBox ničím neohúril a jeho dni sa naplnili, no ako pokus o hudobnú stanicu sa ráta. Podobne stanicou, ktorá to už má za sebou, bola Music 1, kde hrali až prílišnú všehochuť žánrov a neboli schopní identifikovať sa priamo a zacieliť na jednoliatu cieľovú skupinu.

A čo dnes?

Bez názvu.pngDnes žijeme v čase YouTube, kde ešte klipy majú zmysel, ale rovnako tak v čase, keď je módne nemať televízor. Radio Mikymauz je staromilské a má rado tak rádio, ako fenomén z filmov Woodyho Allena, tak telku, pred ktorú sa môžete vyvaliť do postele a relaxovať. Preto aj spomienka na vyššie uvedené hudobné televízie je tak trochu melancholická, lebo sa spája s konkrétnymi zážitkami a najmä s detstvom a skorou pubertou. Napríklad keď som pozeral na Vive 2 koncert Mouse on Mars a rodinný príslušník, znenazdajky sa ocitnúc v izbe, sa ma spýtal, prečo to pozerám, keď to nie je dobre vyladené. O tom, že je to dobre vyladené som ho hodnú chybu musel presviedčať.

A čo dnes? Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale v spleti digitálnych staníc sa stále dá nájsť aj dobrá hudobná, dokonca niekoľko, preto tip Radia Mikymauz berte len ako jeden z viacerých variantov kvalitnej hudobnej televízie. Pre milovníkov staršej hudby odporúčame české Retro Music TV. Náš tip je však česká stanica Óčko Expres vysielajúca v digitálnej káblovke od O2, prípadne na nete (www.ockoexpres.cz). Páči sa nám minimalizmus v programovej štruktúre – stanica si vystačí s 3-mi reláciami: Expres AM, Expres PM a Expres Nite. 🙂 Óčko Expres vychádza z koncepcie pražského progresívneho Radia Expres a hrá podobnú hudbu. Za nás päť z piatich.

cropped-rm_logo.png– Matej Lauko

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s