Modlitba pro Martu

Ikonický song na dnešný deň.

Marta Kubišová vďaka svojmu nebojácnemu prístupu k nastupujúcemu komunistickému režimu nemohla dvadsať rokov spievať. Jej pieseň Modlitba pro Martu, pôvodne zamýšľaná ako súčasť historického seriálu Píseň pro Rudolfa III., sa stala hymnou o slobode v 68-om a taktiež v 89-tom, keď ju na revolučnom pražskom balkóne z voleja zaspievala pre niekoľkotisícové publikum.

A ešte jeden zásadný poznatok: kým napríklad Helena Vondráčková (s ktorou bola popri Václavovi Neckářovi Kubišová v spoločnej kapele Golden Kids) spievať počas dvadsiatich rokov okupácie pokojne mohla, Marta Kubišová sa pred režimom nesklonila, a tak sa živila podradnými, zväčša manuálnymi prácami. Dokonca čelila aj pokusu o diskreditáciu, keď komunistickí funkcionári vymysleli fotomontáž, z ktorej malo vyplývať, že Kubišová fotí porno.

Marta Kubišová len pred pár dňami zakončila svoje posledné koncertné turné a ohlásila koniec profesionálej kariéry speváčky. Jej silnú výpoveď si pripomíname aj v Radiu Mikymauz, ako inak dnes prostredníctvom piesne Modlitba pro Martu.

cropped-rm_logo.png-ml-

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s