TV & Me: Prípad Barnabáš Kos

Dvojka RTVS v týchto dňoch v rámci sobotného večera prináša filmy skvelého slovenského režiséra Petra Solana. Už uviedla tituly Tvár v okne a Boxer a smrť, tentoraz je na rade satirická komédia Prípad Barnabáš Kos, k sledovaniu ktorej Vás z Rádia Mikymauz srdečne pozývame.

Barnabáš Kos je agilný a zanietený súdruh, ktorý nevynechá žiadnu brigádu ani inú aktivitu, čo mu režim ponúka s vidinou lepšieho a krajšieho zajtrajšku. Okrem práce a “voľnočasových” aktivít je tiež členom symfonického orchestra, len tak trochu marginálnym, hrá totiž na triangli. Menejcennosť však prerastie do snahy ovládať ostatných spoluhráčov krátko po tom, ako ho vyššia moc vymenuje za riaditeľa.

Hudobník (skvelý český herec Jozef Kemr) sa síce spočiatku bráni, no čoskoro pochopí, akými pravidlami sa riadi mechanizmus kariéry, ku ktorému potrebuje pochlebovanie a šplhúnstvo svojich kolegov.

Na čas svojho vzniku odvážny film. Absurdné situácie, dlhé kafkovské chodby, stratenosť v systéme, ktorý funguje tak, že vlastne nefunguje. Hlásenie akéhosi rozhlasu v úrade, kam sa ide Kos spýtať, či je to naozaj on, kto má byť novým riaditeľom: Upozorňujeme na naše upozornenie, ktorým sme upozorňovali tých, ktorých sa to týka, že toto upozornenie je definitívne posledným upozornením v tejto veci. Ďalšie upozornenie o päť minút.

Prípad Barnabáš Kos (1964, r. Peter Solan)

Satirická komédia, Československo, 1964, 90 min

Hrajú: Jozef Kemr, Jarmila Košťová, Hana Sarvašová, Milivoj Uzelac st., Viliam Polónyi, Ján Bzdúch, Jaroslav Rozsíval, Anton Trón, Jaroslav Vrzala, Eduard Grečner, Dagmar Kákošová, Jozef Hanúsek

cropped-rm_logo.png-ml-

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s