Za Dolores O’Riordan

Mala veľký talent napísať chytľavú pesničku, aj ju oddane zaspievať. V deväťdesiatych rokoch bola spolu so svojou kapelou Cranberries tlmočníčkou pocitov jednej generácie. Našej generácie.

Bola najmladšou zo siedmich detí, pochádzala z írskeho mesta Ballybricken. Koncom osemdesiatych rokov sa zoznámila so svojimi budúcimi spoluhráčmi, prvá ich pesnička bol neskorší hit Linger. Kapela jej dala hudbu a ona na druhý deň prišla s textom. Preto si ju vybrali. Spolu s Cranberries zažili prvý úspech najskôr v Amerike, no to už ich čakala sláva aj na domácej, írskej pôde.

Zaujímavosťou je, že zostava gitarista Noel Hogan, basák Mike Hogan a bubeník Fergal Lawler mala pôvodne inú speváčku, s ktorou založili Cranberries, a tú nahradila práve Dolores, ktorá zareagovala na inzerát zverejnený kapelou, že hľadajú speváčku. Po úspechu prvých épečiek v deväťdesiatom roku prišla kapela s debutovou platňou Everybody Else Is Doing It, So Why Can’t We? s hitmi Linger a Dreams. A odvtedy už Cranberries len valcovali: ústami a spevom Dolores, podporenými kapelou, ktorá vedela skomponovať hit hodiaci sa do rádia aj klubového priestoru. Ak hovoríme o našej generácii, pravdepodobne každý, kto vtedy vnímal muziku, si aj dnes vybaví (a možno aj zaspieva) pesničky ako Zombie, Ode To My Family, Waltzing Back, Salvation, Animal Instinct, Free To Decide či Promises.

V prvej polovici 90. rokov boli Cranberries jednou z kapiel, do veľkej miery hajpovanou stanicou MTV. Do centra záujmu hudobných dramaturgov sa dostali po úspešnom turné so Suede. Nasledovali platne No Need to Argue (1994), To The Faithful Departed (1996) a Bury The Hatchet (1999), pričom na poslednej menovanej sa nachádzali hity ako Promises a Just My Imagination.

V novom miléniu sa jednotliví členovia vrátane Dolores vydali na sólovú dráhu, no Cranberries nezanikli. Znovu sa dali dohromady v januári 2009 so spoločnou platňou Roses. Zaujímavosťou je, že to bol aj producentský comeback, Cranberries totiž na nahrávke opäť spolupracovali so Stephenom Streetom, ktorý bol s kapelou pri ich prvých albumoch. Posledným počinom je akustická nahrávka Something Else, po ktorej kapela plánovala komornejšie turné, no napokon ho odvolala v súvislosti so speváčkiným zdravím – Dolores mala údajne problémy s chrbtom, ktoré jej komplikovali vystupovanie na pódiu. Zomrela nečakane a náhle pred niekoľkými dňami v Londýne.

Dolores sa vo viacerých rozhovoroch zverila, že je už unavená slávou a popularitou a radšej by sa venovala deťom a domácim prácam. Bola taktiež otvorená v súvislosti so svojou psychiatrickou diagnózou – trpela bipolárnou poruchou, teda mániodepresiou. V mánickej fáze mala problém na letisku, kde ju zatkla polícia. Ako to už chodí, talent a nadanie sú väčšinou vyvážené zdravotnými či osobnými problémami a komplikáciami.

Dolores Mary Eileen O’Riordan (1971 – 2018) si budeme pamätať ako speváčku so silným hlasom rebelky, nadanú textárku a skvelú líderku rockovej kapely. Iróniou osudu je, že deň po svojom náhlom úmrtí mala údajne v Londýne nahrávať nanovo veľký hit Zombie. Bolo by zaujímavé počuť, ako by znel po tých rokoch, ako by sa zmenila jeho celková podoba. To sa už nedozvieme, rovnako ako už nebudeme môcť počúvať nové pesničky, ktoré by zrejme po ohlásenom obnovení kapely spontánne prišli. Rovnako nebudeme môcť vidieť Cranberries naživo. Tak nech Dolores odpočíva v pokoji a vďaka za to, čo po sebe zanechala.

cropped-rm_logo.pngMatej Lauko

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s