Noví The Wombats sklamali, očakávania od štvrtého albumu boli väčšie

Britská trojica The Wombats má nový album! Kapela z Liverpoolu, ktorú tvoria Matthew Murphy (gitara, spev, klávesy), Dan Haggis (bicie, perkusie, klávesy, gitara, spev) a pôvodom Nór Tord Øverland Knudsen (basová gitara, klávesy, spev), vydala už svoju štvrtú radovku, ktorá by v prílive novej hudby z Británie mohla tak trochu zapadnúť. Najmä v ostatnom čase sa z anglickej hudobnej scény valia nové kapely, ktoré kombinujú gitary a elektropop, no, zdá sa, že toto hudobné smerovanie sa bez nutnej dávky invencie už vyčerpalo. Platí to aj v prípade The Wombats.

Nová platňa s „optimistickým“ názvom Beautiful People Will Ruin Your Life na seba nechala čakať, kapela viackrát oznamovala jej vydanie, ktoré napokon prišlo až vo februári tohto roka. Vznikala netradične, trojica členov bola v čase vzniku nových pesničiek od seba, všetci členovia sa nachádzali na inom mieste zemegule – spevák Murphy v Los Angeles, bubeník Haggis v Londýne a klávesák Knudsen v domácom Nórsku. Hudobne z nahrávky vytŕčajú predovšetkým single, nachádzajúce sa hneď v úvode albumu. Prvá skladba Cheetah Tongue je tým aktuálnym, hneď po nej nasleduje pilotný singel Lemon to a Knife Fight. Práve ten, podľa slov kapely inšpirovaný Lynchovým filmom Mullholand Drive, pripomína kapelu tak, ako ju poznáme zo starších čias, tak z obdobia singlov Let’s Dance to Joy Division, Moving to New York alebo Backfire at the Disco, teda z ich oficiálnej albumovej prvotiny A Guide to Love, Loss & Desperation z roku 2007.

Tentoraz kapela chcela stvoriť pesničky, ktoré by boli menej ovplyvnené syntetizátormi a na úkor nich sa chcela viac sústrediť na prirodzený zvuk ostatných nástrojov. Nejde však o prelomový album. Songy sa miestami zlievajú, pokračujú v nastolenom tempe úvodných singlov a platňa neponúka žiadne špeciálne prekvapenie ani nič, čo by z tohto tempa výrazne vybočovalo.

thewombats_wp

Sú tu svetlé momenty, ale celkový dojem je taký, že albumu by neprekážalo, keby na ňom bolo menej skladieb, zato však potrebných vypaľovačiek s hitovým potenciálom, na aké sme boli zvyknutí v minulosti. Ostala elektronika v kombinácii s popovovými prvkami a najmä charakteristickým kvílivým spevom frontmana Murphyho, ktorá má šancu zaujať skalných a možno i príležitostných nových poslucháčov.

Skladba White Eyes, napríklad, pripomenie hudbu, akú robili svojho času Klaxons a nazývali ju nu rave, Black Flamingo má zasa chytľavý úvodný gitarový riff. Na inom mieste albumu, v pesničke I Only Wear Black, sa The Wombats ukazujú viac ako hĺbaví pesničkári, a nie veselí indie rockeri. Celkový dojem z nového albumu je taký, že sú to pesničky, ktoré síce neotravujú, no kapela pôsobí, akoby viac-menej obnovovala slávu skorších hitoviek.

Spevák Murphy v rozhovore pre Music Existence povedal, že pri tvorbe piesní ho inšpiruje azda najviac jeho empatia. „Skrátka absorbujem sračky iných ľudí a ich problémy a viem sa vcítiť do ich emócií, čo môže byť vo väčšine prípadov pre mňa samotného negatívne, no na druhej strane mi to dáva inšpiráciu k tvorbe.“

Album Beautiful People Will Ruin Your Life prináša jedenásť nových skladieb, po jeho vypočutí však príliš veľa v hlave neostane. Akoby len tak prišli a hneď aj vyprchali. Spomínané veselo znejúce skladby s hitovým potenciálom, aké The Wombats vymýšľali v minulosti, na aktuálnej nahrávke chýbajú. V konečnom dôsledku je to trochu sklamanie a napokon aj nuda, ktorá pri počúvaní otravuje. Očakávania od novej platne boli oveľa väčšie.

cropped-rm_logo.png Matej Lauko

The Wombats: Beautiful People Will Ruin Your Life (Kobalt Label Services 2018)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s